Vzduch

Bez atmosféry, tedy bez vzduchu, by žádný život na planetě Zemi nebyl možný, stejně jako bez vody. Země by byla jen neživou, mrtvou planetou, kulatým kusem minerálů, rotujícím kolem své hvězdy – Slunce – nekonečným vesmírem.

Náš vzduch se skládá především z plynů – hlavně kyslíku a dusíku, ale také oxidu uhličitého (což je sloučenina dvou chemických prvků – kyslíku a uhlíku) či metanu. Naše ovzduší obsahuje i malá množství dalších prvků, ale také určité množství pevných částic. Některé z nich, jako třeba droboučké částečky mořské soli či drobný prach ze zemského povrchu, se do vzduchu dostávají přirozenou cestou. Hodně těchto jemných pevných částeček – prachu – ale pochází z činnosti člověka.

V naší zemi je právě znečištění prachem největším problémem, který ovzduší trápí. Do vzduchu se dostává obrovské množství prachových zrnek, která pocházejí například z vytápění pevnými palivy (hlavně z uhlí) – to jsou všem známé saze. Za velké množství znečištění může také doprava. Výfuky aut, náklaďáků i autobusů každý den chrlí do vzduchu, který dýcháme, tuny sazí a jejich točící se kola a obrušující se pneumatiky, je pak ještě dál víří. Na rozdíl od velkých továren nemají auta ani komíny na domech žádné filtry, které by prach zachycovaly.

Prach, který ve vzduchu kvůli tomu poletuje, obsahuje obrovské množství nejrůznějších chemických látek a sloučenin. Mnoho z nich je přitom nebezpečných pro zdraví každého z nás.

Pomoct přitom může úplně každý. Když si například opékáme na ohýnku špekáčky, nikdy bychom neměli pálit nic jiného, než suché dřevo. Žádné pálení trávy, listí nebo mokrých větví. Tráva a listí nepatří na oheň, ale na kompost, mokré větve je před spálením třeba nechat pěkně proschnout.

Na oheň, ani do kamen nebo do kotle nepatří v žádném případě odpadky. Plasty patří do žlutých kontejnerů, papír do modrých, krabice od džusu či od mléka do kontejnerů a popelnic na nápojové kartony (obvykle bývají červené). Ostatní odpadky patří do popelnice, zbytky ze zeleniny a ovoce pěkně na kompost.

Každý potřebuje v zimě topit. Topíte u vás uhlím v kotli? Proberte s rodiči, jestli byste to nemohli změnit. Leckde je možné začít topit plynem, ten žádné prachové znečištění nezpůsobuje. Nebo můžete přejít na kvalitní kotel na dřevo nebo brikety z pilin. Nebo jste fandové moderní techniky? Pak by se k vám třeba hodilo tepelné čerpadlo nebo sluneční panely na ohřívání vody (i kdyby ohřívaly třeba jen vodu v zahradním bazénu).

Do školy se nenechte vozit rodiči autem, raději jeďte veřejnou dopravou a pokud to je jen trochu možné, jděte pěšky nebo jeďte na kole. Kromě toho, že ušetříte čistý vzduch pro sebe a své kamarády, pomůžete také své fyzičce! V každém případě zapomeňte na cigarety!

Většina elektřiny se u nás vyrábí v tepelných elektrárnách, které spalují uhlí. Kromě toho, že uhlí jednou dojde a je potřeba ho těžit v obrovských povrchových lomech, jeho spalování znečišťuje ovzduší. Proto doma raději sviťte úspornými zářivkami, zkontrolujte, jestli máte pračku, ledničku i myčku, které šetří energii (každý spotřebič je vybavený energetickým štítkem – ty úsporné na něm mají napsané zelené A). Televizi i počítač určitě vypínejte z takzvaného pohotovostního režimu "standby" (v něm svítí pod obrazovkou kontrolka – většinou červeně), když je zrovna nepoužíváte. Nezapomínejte vytáhnout ze zásuvky nabíječku na mobil nebo empétrojku, když je nabíjení u konce. Každá úspora se hodně počítá. Nakonec – za elektřinu musíte platit, takže když ji ušetříte, zbudou peníze na mnohem zábavnější věci, třeba skvělé prázdniny s kamarády na horách, u moře nebo třeba na dobrodružném táboře uprostřed hlubokých lesů nebo na břehu řeky.

Spoustu dalšího se dozvíte v našich Eko radách.

Chcete vědět víc o našem ovzduší? Podívejte se třeba sem.