Víte, že...

.Nejvíce vody nespotřebujeme v domácnosti při vaření, sprchování nebo čištění zubů, ale tím, co spotřebováváme. Například ke vzniku sklenice mléka je zapotřebí 200 litrů vody, naproti tomu abyste si mohli dát šálek čaje, "postačí" 35 litrů. Jeden krajíc chleba stojí Zemi 40 litrů vody, je-li se sýrem, pak ale potřeba vody stoupne až na 90 litrů. Jedna brambora spotřebuje na svůj vznik 25 litrů, jedno vejce ale až 135 litrů. Za sklenicí pomerančového džusu se skrývá 170 spotřebovaných litrů vody, za sáčkem chipsů 190 litrů. Hamburger je obrovský žrout - na jeho vznik je třeba 2400 litrů vody, na bavlněné tričko až 4000 litrů a na kožené boty neuvěřitelných 8000 litrů. Co s tím? Neplýtvejte. Kupujte jen to, co potřebujete!

.V Evropě žije a roste na 200 000 druhů živočichů a rostlin. Spousta z nich je na pokraji vyhynutí. Ohroženo je 52 % sladkovodních ryb, 45 % plazů a motýlů, 42 % savců, 30 % obojživelníků a 43 % ptačích druhů. Z moře mizí tresky, mořské štiky a halibuti, ohroženo je 800 druhů rostlin, které by třeba mohly dát základ novým lékům. Jestli jejich mizení nezastavíme, už se nikdy nedozvíme, k čemu dobrému by nám mohly sloužit.

.Na podzim se stromům listí zbarví pestrými barvami. To proto, že z něj odchází před opadem chlorofyl - zelené barvivo. Vidíme tak ostatní barviva, která v listí jsou, ale přes rok je přes chlorofyl nevnímáme. Stromy listí na zimu shazují hlavně proto, aby se z něj nevypařovala životodárná vláha, k níž se ve zmrzlé půdě nemohou dostat. Z ledu ani sněhu na povrchu totiž vodu získávat nedokáží.
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 9 | Další