Odpady

Každý z nás "vyrobí" každý rok skoro 400 kg odpadu. Věděli jste to? A to se do toho počítá jen ten odpad, který vznikne u nás doma, vůbec ne ten, který vzniká v továrnách, úřadech, školách, bankách a jiných firmách a podnicích. Schválně si spočítej, kolikrát je to víc, než sám nebo sama vážíš!

Odpadků přitom můžeme chrlit mnohem méně, stačí se leckdy jen trochu zamyslet - třeba při nákupech. Proč si na každém nákupu brát nebo kupovat novou tašku? Přece není žádný problém si tašku na nákup nosit v kapse nebo v batohu a v obchodě už ji pak jen vytáhnout. Jen v naší zemi se přitom rozdá každoročně víc než miliarda plastových tašek, které skončí v odpadu.

Stejně tak je dobré se zamyslet nad tím, jak je zabalené zboží, které si chceš koupit. Nemá třeba čokoláda zbytečně moc obalů? Nebo je fakt nutné kupovat si jablka zabalená po třech v plastové fólii a ještě na polystyrenovém tácku? Přitom si přece můžeš koupit jablka jednotlivě normálně na váhu.

Vůbec nejlepší je používat co nejvíc věcí bez obalů - třeba vodu z vodovodu (je stejně dobrá a kvalitní jako ta v lahvích, jen je mnohem levnější a nikdo nemusí řešit, co s prázdnými PETkami. Zelenina a ovoce nejlíp chutná z vlastní zahrádky. Něvěříš? Tak si ji zkus vypěstovat a uvidíš! Ostatně jde to třeba i na balkóně v květináči. Tam vyrostou jahody, rajčata nebo i papriky. Taky koření, které použiješ při vaření - například bazalka na pizzu a těstoviny.

Nějaký odpad ale vždycky vznikne. Bez toho se v dnešní době asi už těžko obejdeme. Je ale důležité ho důsledně třídit. Vždyť obrovská část toho, co vyhazujeme, se dá znovu použít. Buď se to může hodit někomu jinému (oblečení, nábytek, starý monitor od počítače nebo třeba televize) nebo to využijeme aspoň jako druhotnou surovinu. Kam tedy co správně patří?

Papír - patří do modrého kontejneru nebo popelnice. To platí o časopisech, novinách, starých sešitech a učebnicích, ale i o krabicích od bot, od počítače, monitoru, MP3 přehrávače, čehokoli. Jen papír umaštěný od svačiny nebo třeba použitý papírový kapesník tam neházej. Ten patří do kamen nebo do normální popelnice na ostatní odpad.

Sklo - nejlepší lahev je samozřejmě ta zálohovaná. Vrátíte ji do obchodu a výrobce limonády ji vymyje a znovu naplní. Jedna lahev zvládne takový oběh až 25x, takže ušetří 24 zbytečných obalů navíc. Když už ale koupíte limonádu v nevratné skleněné lahvi nebo třeba marmeládu, přesnídávku, apod., pak skleněný obal patří do zeleného (někdy i bílého) kontejneru na sklo. Ve sklárně se střepy roztaví a vyrobí se z nich zase nová lahev. Do kontejneru na sklo ale nepatří zrcadla, porcelán ani keramika!

Plasty - jsou všude kolem nás. Kelímky od jogurtů a pudingů, PET lahve, sáčky a tašky... To vše patří do žlutých kontejnerů na plasty. Kelímky od jogurtů, salátů nebo pudingů před vyhozením opláchněte, stačí trochou studené vody, aby v kontejneru potom zbytky jídla nezahnívaly.

Nápojové kartony, tzv. tetrapaky, jsou krabice, složené z několika vrstev. Buď dvou - papíru a polyetylenu (plastu) nebo ze tří, kdy je tam ještě vrstva hliníku. I tyto krabice se dají recyklovat - buď se z nich vyrábějí desky, které se používají k izolacím nebo k výrobě nábytku anebo se z nich získává velmi kvalitní sběrový papír. Před vyhozením krabici vypláchněte studenou vodou.

Baterie a monočlánky rozhodně nepatří do normální popelnice! Obsahují těžké kovy, které mohou být nebezpečné a jedovaté, když baterka koroduje. Takže je potřeba vybité baterie donést do elektroprodejny, kde by měli mít krabici, kam je možné je zadarmo odevzdat. A nejlépe si kupte nabíječku a pár nabíjecích monočlánků, ušetříte spoustu peněz za nové baterky a pomůžete i přírodě.

Elektroodpad zahrnuje všechny vysloužilé elektrické spotřebiče, třeba MP3 přehrávač, DVDčko, mobil, monitor, počítač nebo třeba starou ledničku. Ty nepatří ani do plastů ani do kovošrotu, protože obsahují řadu vzácných kovů, ale také i nebezpečné a jedovaté látky. Proto se musí ekologicky rozebrat. Takže je potřeba je odvézt do sběrného dvora. V řadě obcí už také jsou speciální nádoby na drobnější elektroodpad. A když si kupujete nový spotřebič, prodavač má povinnost od vás ten starý zadarmo odebrat a předat právě k ekologickému rozebrání.

Bioodpadem, neboli biologicky rozložitelným odpadem jsou třeba nejrůznější zbytky z kuchyně (slupky, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina), dřevěný popel nebo třeba tráva a listí ze zahrady. Možná ve vaší obci už existuje možnost bioodpad házet do speciálních popelnic nebo kontejnerů. Pokud ne, máte i jiné možnosti. Můžete si pořídit domácí kompostér. Vyrobený kompost pak klidně můžete vyhodit třeba do lesa nebo na louku, maminka ho může použít do květináčů ke kytkám. Jestli máte zahradu, tak není co řešit. Vybudujte si vlastní kompost. To je nejlepší hnojivo na záhonky a i ke stromkům.

Textil, který už nepotřebujete, se může hodit někomu jinému. Staré oblečení tedy nabídněte známým nebo blízké charitě. V některých městech, třeba v Praze, jsou speciální kontejnery na textil. Ten ještě použitelný směřuje právě do charity, poškozený pak k recyklaci. Do těchto kontejnerů je nejlepší staré oblečení hodit v plastové tašce, aby se s ním pak lépe pracovalo.

Tomu, aby naše země nebyla plná skládek a nepořádku v přírodě, může pomoct opravdu každý z nás!