Eko rady

Šetři papírem

Papíru a kartonů se asi v domácnostech v celé Evropě vyhazuje nejvíce. Průměrný Evropan spotřebuje a vyhodí každý rok tolik papíru, že na jeho výrobu by bylo potřeba pokácet sedm stromů! Přitom se dá papírem snadno šetřit, navíc je možné bez problémů ze starého vytříděného papíru vyrobit nový, recyklovaný. Recyklací se kromě stromů ušetří 64 % energie a 58 % vody ve srovnání s výrobou papíru ze dřeva.

1. Piš a tiskni z druhé strany už použitých papírů. Seznamy na nákup a poznámky, co nesmíš zapomenout, piš na útržky.
2. Na vzkazy, co si píšete doma s rodiči nebo sourozenci, si pořiďte tabuli, kam si je můžete psát fixem nebo křídou a zase mazat.
3. Do pokoje si dej krabici, kam budeš házet jen použitý papír. Až bude plná, doneseš ji vysypat k nejbližšímu modrému kontejneru na tříděný papír.
4. Menší krabici si dej i vedle tiskárny. Do ní si dávej jednostranně potištěné papíry, které můžeš potom znovu použít, až si budeš něco nového tisknout.
5. Knihy si můžeš kupovat také v antikvariátech nebo od kamarádů. Ušetříš papír, ale i vlastní peníze. Přečtené časopisy, které si nechceš schovat, můžeš nabídnout kamarádům a kamarádkám. Ostatně - co si ve škole udělat takovou školní burzu knížek a časáků?
6. Sešity, šanony, ubrousky na svačinu, papír do tiskárny i na psaní, balicí papír, toaletní papír - to všechno si můžeš koupit z recyklovaného papíru.
7. Spousta recyklovaných výrobků se pozná podle značky Ekologicky šetrný výrobek (mrkni na www.ekoznacka.cz).