Eko rady

Dřevo z tropických lesů? Děkuji, nechci

Asi dobře víš, že tropické lesy a deštné pralesy jsou doslova plícemi celé planety. Zásobují Zemi kyslíkem a naopak pohlcují oxid uhličitý, který působí změny klimatu. Zároveň jsou domovem neskutečně ohromného a pestrého množství druhů rostlin i živočichů. Zásobárnami kyslíku jsou ale všechny stromy a lesy, nejenom ty v tropech. Proto je důležité dbát na to, jestli kvůli tomu, co si kupujeme, nedochází ke kácení původních tropických pralesů anebo třeba "jen" k devastaci našich lesů.

Kupuješ-li novou židli do pokoje nebo jakýkoli jiný nábytek (ale třeba i vařečku mamce do kuchyně), zkus se poohlédnout po tom, který nese značku FSC. Znamená to, že nepochází z rezervací ani z původních pralesů, ale naopak z velmi šetrně obhospodařovaného lesa. Je to taková obdoba ekologického zemědělství v lesích.

Nábytek, který už vám doma nevyhovuje, ale je ještě funkční, nevyhazujte. Nabídněte ho třeba sousedům, charitě nebo jiné neziskové organizaci. Jim může posloužit, i když vy ho už nechcete.

FSC může být i papír, který se vyrábí z tenčích kmínků stromů z takového lesa. U papíru ale můžete dát také přednost tomu recyklovanému. Ten se vyrábí ze starého sběrového papíru, třeba právě z toho, který jsi vytřídil a odnesl do modrého sběrového kontejneru ty sám.