Eko rady

Fastfood? Jedině na porcelánu

Taky jste si oblíbili nejrůznější fastfoody neboli rychlá občerstvení? Není to nic zdravého, ale hlavně většina fastfoodů je dost neekologických. Jak to? Fastfoody obvykle všechno balí. Každý kousek jídla je zabalený zvlášť. Jídlo dostanete na plastovém tácku s plastovým příborem a k tomu kolu v kelímku, který je sice z papíru, ale je nerecyklovatelný, protože je potažen tenkou vrstvou plastu. A vše je jenom na jedno použití.

Představ si, kolik lidí za jediný den v takovém fastfoodu snídá, obědvá, svačí a večeří. Co se s tou horou odpadků stane? Skončí ve spalovně odpadu nebo dokonce na skládce. Přitom řešení je jednoduché:

Když se chceš jít najíst do restaurace (no dobře, když jinak nedáš, tak třeba i do fastfoodu), vyber si takový podnik, kde ti dají jídlo na porcelánový talíř, k tomu pěkně kovový příbor a limču se skleničkou.

Výsledkem jediného takového oběda, kdz místo fastfoodu s jednorázovým nádobím zajdeš do normální kavárny nebo pizzerie, je obrovská pomoc životnímu prostředí a přírodě - o ohromný kus méně odpadu, tímpádem taky mnohem menší spotřeba surovin, energie i vody (nádobí je samozřejmě třeba umýt, ale i při výrobě toho na jedno použití se spotřebovává voda - a mnohem víc než v myčce nádobí).