Eko rady

Ovoce je lepší než džus

Ovocné džusy jsou jistě zdravější, než "umělé" limonády, ale na druhou stranu obsahují docela velké množství cukru a jejich výroba navíc vyžaduje také dost energie a vody. Navíc po džusu vždycky zbude nějaký obal, který je třeba vytřídit do správného odpadkového kontejneru. Raději dej přednost ovoci. Dostaneš vitamíny přímo, bez přislazování a bez obalů. Uděláš i něco pro své zuby a tvému tělu se moc hodí i vláknina, kterou ovoce (i zelenina) obsahuje.

Kupuj ovoce a zeleninu, pěstované bez zbytečných chemikálií nebo jez to, co jste si vypěstovali na vlastní zahrádce. Ovoci a zeleninu bez chemie pěstují ekologičtí zemědělci a poznáš je podle označení BIO.

Dávej přednost české sezónní zelenině a ovoci. Na rozdíl od jahod v zimě nebo hrušek z Jihoafrické republiky nemuselo urazit cestu přes půl planety.

Džus si můžeš taky (bez přidaného cukru a bez obalů) vyrobit sám doma pomocí odšťavňovače. Slupky patří na kompost - ten pak můžeš použít jako skvělé hnojivo na zahrádku, i pro květiny v květináči.

Když chceš přesto džusy kupovat, nezapomeň obaly vyhodit do správného kontejneru na tříděný odpad - krabice patří do toho, který je na kombinované obaly (obvykle je červený), plastové lahve do žlutého kontejneru na plasty a skleněné lahve jsou buď vratné nebo je vyhoď do kontejneru na sklo (zelený nebo bílý).