Eko rady

Nakupuj rozumně

Než vyrazíte příště s rodinou na nákup, projděte si následující seznam dobrých rad:

1. Na velký nákup stačí vyrazit jednou týdně.
Aspoň si tak nákup lépe naplánujeme a spotřebujeme méně benzínu nebo nafty.

2. Je-li to možné, kupujeme potraviny, vyrobené bez chemie.
Na všech potravinách je uvedeno složení. Ale například to, jestli byly suroviny vypěstovány bez chemie, se ze složení nepozná. Úplně bez chemie jsou vyrobené pouze biopotraviny, na kterých je značka BIO.

3. Nakupujeme v místě bydliště
Ušetříme tak palivo, potřebné na cestu do supermarketu a zpátky. K nejbližší samoobsluze můžeme také dojít pěšky, dojet na kole nebo MHD.

4. Dáváme přednost sezónní zelenině a ovoci, pocházejícím z České republiky
Ovoce a zelenina nemusely urazit stovky nebo dokonce tisíce kilometrů v letadlech, lodích nebo kamionech. Potřebujeme-li přece jen koupit něco ze vzdálenějších krajů (kakao, čokoládu, čaj, koření...), vždy kupujeme takové zboží, na kterém najdeme značku BIO, Fair Trade nebo dokonce obě.

5. Na nákup si nosíme vlastní tašku
Vzít si na nákup vlastní tašku dokáže každý. Je to absolutně snadná věc. Nejlepší taška je látková, protože nejdéle vydrží. Jen v České republice se každý rok spotřebuje hodně přes miliardu plastových tašek. To je obrovské moře odpadu a také ropy, ze které se "igelitky" vyrábějí.

6. Nápoje kupujeme ve vratných lahvích
Vratná lahev má jednu zásadní výhodu - nemusí skončit v odpadu (ani v tříděném), protože se hned znovu používá. Kromě toho za ni nemusíme platit - jen zálohu, kterou nám v obchodě zase vrátí.