Eko rady

Nekupuj věci z daleka

Když nakupuješ - cokoli od zmrzliny nebo čokolády, až po oblečení - vždy se podívej, kde byla ta věc vyrobená a pokaždé dej přednost té, která pochází z co nejbližšího okolí. Zboží na cestě do obchodů urazí často obrovskou spoustu kilometrů. Vždycky putuje z nějakých skladů a do nich od výrobce. Ten může sídlit někdy i pořádně daleko, třeba na druhé straně zeměkoule. Cestují letadly, loděmi, někdy i vlaky. Hodně zboží se ale převáží v kamionech. Kromě toho, že kamiony zaplavují silnice a hlučí, tak také znečišťují ovzduší a spalují naftu. Přitom ropy, z níž se nafta vyrábí, nejsou na světě nekonečné zásoby. A vzduch také všichni chceme dýchat co nejčistší.

Snaž se kupovat potraviny z nejbližšího okolí svého bydliště. Jsou ve tvém okolí třeba ovocné sady? Určitě tam ovoce prodávají. A nepochybně bude chutnat lépe, než třeba jablka z druhého konce Evropy nebo dokonce z Nového Zélandu.

Když už někdy musíš koupit něco, co pochází z velké dálky (kakao nebo třeba čokoládu), určitě dej přednost zboží, které má značku BIO nebo Fair Trade.

Jez hlavně ovoce a zeleninu, která v tom kterém ročním období roste v naší zemi. Nekupuj v zimě bůhví odkud dovezené švestky nebo jahody.

Nakupuj co nejblíž svého domova. Na nákup je mnohem ekologičtější chodit pěšky nebo jezdit na kole, případně metrem, trolejbusem nebo tramvají. Rozhodně mnohem lepší pro přírodu a ovzduší, než autem několik kilometrů do supermarketu nebo hypermarketu.

Vypěstuj si vlastní potraviny na zahrádce nebo v truhlíku na balkóně. Pak je nebudeš muset kupovat vůbec.

Nakupuj jen to, co opravdu potřebuješ!