Eko rady

Co patří na kompost

Nejlepším hnojivem na zahradu je nepochybně vlastní domácí kompost. Vyrobit jej je velmi snadné. stačí najít na zahradě vhodné místo, udělat jednoduchou ohrádku z prken nebo čehokoli jiného a začít do ní sypat organický odpad. Jednou ročně je potřeba kompost přeházet - dostaneš se tak k hotovému kompostu vespod a naopak to, co se zatím nestihlo zkompostovat, se dostane dospodu a krásně zetlí.

Na kompost patří například posekaná tráva, shrabané listí ze stromů, slupky od brambor, ovoce i zeleniny, natě od mrkve, ředkviček i zbylé košťály z brokolice. Také ostříhané větvičky ze živého plotu, kávová sedlina, čajové sáčky i vylouhované čajové lístky nebo léčivé bylinky.

Na kompost naopak nepatří zbytky masa, sýra nebo ryb.

Kompost můžeš mít i doma na balkóně - v takzvaném kompostéru nebo si můžeš zřídit takzvaný vermikompost - vlastně chov žížal, které kompost vyrábějí z kuchyňských zbytků samy. Nemáš-li zahradu, můžeš hotový kompost vynést třeba na kraj lesa nebo ke stromkům u bytovky nebo do parku. Nepohrdnou jím ale ani růže na trávníku u vašeho domu.