Eko rady

Správná zahrada je živá

Někdo má rád krátce střižený anglický trávníček a na něm několik málo pečlivě tvarovaných keříčků. Takovou zahradu ale určitě nemilují žádní jiní živočichové, než lidé (a i ti opravdu jen někteří). Správná zahrada je ale přitom živá, může hostit až stovky druhů různých rostlin a živočichů. Ptáky potěší nějaký starý strom, třeba letitá třešeň nebo jabloň. Stejně jako keře, které plodí bobule, jimiž se ptáci mohou živit. Určitě nic nezkazíte tím, když na stromech na vaší zahradě vyvěsíte ptačí budky a na zimu pákům připravíte pár krmítek. Ptáci jsou přitom nejlepší ochranou vaší zeleniny a ovoce před nejrůznějším hmyzem. Lískový keř zase určitě přiláká na vaši zahrádku veverky. Zelený živý plot je hezčí, než kovové pletivo nebo kamenná zeď a navíc v něm mohou hnízdit ptáci.

Taky kvetoucí trávník je mnohem hezčí, než nakrátko ostříhaný "angličan". Kromě toho se po odkvětu stává zásobárnou semínek pro ptactvo.

Kdo chce být nejvíc in, určitě nezapomene na zahradě na nějakou hromádku starých větví nebo zídku, nepospojovanou maltou. Tam mohou žít třeba slepýši, kteří vás zbaví much a dalšího hmyzu. To se třeba v parném létě může docela hodit.

Mnohem víc, než vyhřívaný bazén, pomůže živé zahradě malé jezírko, kde můžete chovat třeba čínské zlaté rybky. S nimi si tam budou rozumět jistě i různí vzácní obojživelníci, kteří se k němu rádi nastěhují.

A na zahrádku v každém případě patří kompost. Budete mít kam odkládat zbytky z kuchyně, vyrobíte si sami úplně ekologické a skvělé hnojivo a kromě toho tak dáte šanci dalším slepýšům a možná se u vás objeví třeba i užovka.