Eko rady

Pračka nemusí prát jedny džíny

Zapínat pračku kvůli jedněm umazaným džínům a ušmudlanému tričku znamená úplně zbytečně plýtvat vodou i elektřinou. Navíc zbytky pracího prášku končí ve finála v našich řekách a rybnících. Pak se divíme, že jsou rybníky zarostlé sinicemi a nedá se v nich koupat. Pokud není prádlo extrémně špinavé, není potřeba ho prát na 90 stupňů Celsia, dokonce ani 60 stupňů Celsia není třeba. Pro běžné praní stačí voda ohřátá na 40 stupňů Celsia nebo dokonce o deset stupňů chladnější. Pračka spotřebovává až 90 % energie na ohřívání. Navíc v horké vodě trpí barvy oblečení. Takže fotbalový dres můžete mít vyšisovaný nejen od sluníčka, ale i od praní v příliš teplé vodě.

Pračku se vyplatí zapínat až když je dost prádla na vyprání.

Prací prášky používáme jen šetrné k životnímu prostředí - vždycky bez fosfátů. Pomůže vám třeba značka Ekologicky šetrný výrobek, kterou na těch nejšetrnějších najdete.

Zamyslete se, jestli je opravdu nutné, aby vaše oblečení bylo vyprané s aviváží. Všechna ta chemie nakonec skončí v čistírně odpadních vod a její zbytky v řece. Máte doma tvrdou vodu? Místo drahých značkových změkčovačů může pomoct obyčejná soda.