Eko rady

Vypínej přístroje tlačítkem

Víte, že elektronika jako televize, monitor počítače či hi-fi věž spotřebují v takzvaném pohotovostním režimu (čili "standby") téměř tolik elektřiny jako když jsou zapnuté? U televize je to až 85 % energie, u videa je v podstatě jedno, jestli přehráváte kazetu nebo je video jenom v pohotovosti. To, že je přístroj v pohotovostním režimu, poznáte podle malého, většinou červeného světýlka, které na přístroji svítí. Běžné vypnutí dálkovým ovladačem přístroj vypíná právě jenom do pohotovostního režimu. Pokud ale přístroj vypnete tlačítkem "Zapnout/Vypnout" nebo "Power", elektřinu přestane spotřebovávat.

Jedna televize nebo jeden monitor spotřebuje jen minimum elektřiny. Ale když si představíte, kolik takových televizí, videorekordérů a počítačových monitorů je jenom v naší zemi, hned se ukáže, jak významná úspora by byla, kdyby se lidé naučili přístroje vypínat úplně.

Zkuste si doma zavést zvyk, že se všechny přístroje budou úplně vypínat aspoň na noc, kdy je nikdo nepoužívá, anebo když jedete na prázdniny nebo na víkend pryč.

Když si dobijete mobil nebo empétrojku, nezapomeňte vytáhnout nabíječku ze zásuvky. I když právě nenabíjí, také zbytečně "žere" elektřinu.

Jen takovým jednoduchým způsobem může každá rodina ušetřit až 13 % toho, co platí za elektrickou energii.